Változásmenedzsment

Testreszabott, Rugalmas, Közvetlen, Gyakorlatias
Ajánlatot kérekSzolgáltatásaink

Nem szabad elfelejteni, hogy nincs semmi amit nehezebb elkezdeni, veszélyesebb véghez vinni, és bizonytalanabb a siker tekintetében, mint a dolgok egy új rendjének bevezetése.
Machiavelli

Mit jelent a változásmenedzsment?

A teljes szervezetre kiterjedő, SIKERES komplex VÁLTOZÁSMENEDZSMENT program egy olyan tudatos, tervezett, felülről következetesen irányított folyamat, amely megfelelő szakértelmet, a vállalatvezetés elkötelezettségét, valamint a külső tanácsadók (szponzor) a belső programvezetőkkel (első számú vezető), a programon belüli egyes projektvezetőkkel, valamint a projekt team tagjaival való, szinergikus együttműködését feltételezi.

Miért?

A szervezetfejlesztés e speciális formáját a változások hívták életre: a változó piaci környezet és igények miatt szükségessé vált a szervezet alkalmazkodóképességének növelése, a rugalmasság fokozása.

Magyarországon megjelenése a rendszerváltáshoz köthető, ahol a régi bürokrata, hatalomközpontú kultúrájú vállalatokat volt szükséges átalakítani oly módon, hogy azok megfeleljenek a versenypiaci körülményeknek, vagyis teljesítmény és ügyfél-centrikus feladatkultúrává kellett alakítani a szervezetet, annak minden elemével együtt.

 

Mikor?

Amikor a szervezet vezetése felismeri, hogy változás nélkül a jelenlegi folyamatok nem fogják tudni hozni a tulajdonosi kör elvárásait. A változásmenedzsment nem kis változtatások összességét, nem a régi foltozgatását, javítgatását, hanem a teljes rendszer újratervezését, és az új rendszer működésének elindítását jelenti.

Ha az Ön irányítása alá tartozó szervezet: 

  • egy lassú, lomha nagyvállalat, ahol a régi beidegződések kiirtása szinte lehetetlennek tűnik,
  • a vezetők és a munkatársak viselkedése régi rutinok szerint alakul,
  • a munkatársak nem képesek a vállalati célokkal való azonosulásra és az ennek megfelelő magatartásminták, attitűdök elsajátítására,
  • és ezzel egyidejűleg az Ön vállalatának a versenypiac által diktált elvárások mentén kell eredményt produkálnia, felvennie a versenyt más, multinacionális nagyvállalatokkal,
  • valamilyen külső nyomás megköveteli a változásokat,
  • eddigi működése összeolvadás, felvásárlás, leépítés okán lehetetlenné vált,

akkor Ön nem halogathatja sokáig a teljes körű, komplex Változásmenedzsment program elindítását.

Aki nem lép időben, annak egy jellegében, lebonyolításában sokkal drasztikusabb, módszereiben agresszívabb segítségre van szüksége, amit KRÍZISMENEDZSMENTNEK hívunk. Ez olyan, gyors beavatkozások sorozata, amely lényegesen fájdalmasabb az ott dolgozók számára.

Mihez nyúljunk hozzá?

Onnan indulunk ki, hogy hová szeretnénk eljutni. Ez határozza meg, hogy pontosan mi áll az utunkba, mit kell felszámolni, mit kell megváltoztatni.

Fontos megvizsgálni, hogy melyek lesznek a vezérlő értékek és irányelvek, méghozzá az alapján, hogy mely tényezők szükségesek a sikerhez, és a magas teljesítményhez.

Az értékek alapján már könnyebben meghatározhatók a szervezeti elvárások, a mérési pontok, és a rendszerek, amelyek ahhoz segítenek hozzá, hogy mindezek ne csupán „papíron” létezzenek.

Dolgozni fogunk a szervezeti működés alapköveivel (a „hardverrel”):

  • Munkakörökkel
  • Szükséges kompetenciákkal
  • Szervezeti felépítéssel, azaz a struktúrával és a rendszerek integráltságával
  • Üzleti folyamatokkal, a belső értéklánccal, a szervezeti teljesítmény feltételrendszerével
  • Jövőképpel, stratégiával

Valamint a szervezeti kultúra mind a tíz elemével (a „szoftverrel”):

  • Szabályokkal és szabályzatokkal
  • Célokkal és mércékkel
  • Szokásokkal és normákkal
  • Képzéssel, fejlesztéssel
  • Vezetői viselkedésekkel (stílus, minta)
  • Jutalmakkal, elismerésekkel
  • Kommunikációval
  • Munkahelyi környezettel
  • Ünneplésekkel, eseményekkel, tradíciókkal.

Mennyi idő alatt?

A kultúra elemeinek változtatásával, átformálásával érhetjük el az értékeknek megfelelő kultúra kialakítását, azaz hogy a megfelelő kapacitású, modern kialakítású hardveren fussanak is a kiváló programok. Természetesen ez nem egy gyors, hirtelen bekövetkező változás. Az új célok, új értékek elfogadása, elsajátítása, a normák kialakulása és azok beépülése az emberek saját normarendszerébe hosszú időt vesz igénybe. A kultúra megváltoztatását elsősorban a szervezeti magatartás változásának tükrében vizsgálhatjuk, és általában utánkövetésre van szükség.

Kivel?

A szervezetfejlesztés, változásmenedzsment vezetését, koordinálását olyan szakemberre érdemes bízni, akit szakértőként elfogad a vállalat vezérkara, és nincs benne a felső (és közép) vezetőkből álló irányító csapatban. Aki a csapat tagja, az a tartalomra, és nem a folyamatra koncentrál. Olyan szakértőkre van tehát szükség, akik egyrészt ismerik a módszertant, amellyel a vezetők a változásmenedzsment programot sikerre vihetik, másrészt sokrétű tapasztalatuk van a tartalom tekintetében is, tehát képesek valódi tanácsot adni a gyakorlati megvalósítás területén is.

Változások kezelése tréningjeink

A külső változásokra való reagálás mértéke és gyorsasága sok vállalkozás estén alapvetően meghatározza a cég versenyképességét. A sikeres változásmenedzsment támogatására kidolgoztunk egy olyan komplex tréningtámogatást, amely a változásban érintett valamennyi résztvevőnek segítséget nyújt a minél gyorsabb átmenet kezelésére.

A tréningeket tökéletesen igazították a speciális munkaköri jellemzőkhöz, és nagy sikerrel érik el a hatékonyságot